Wrzosiec jako radosny dowód wiosny

Erica carnea Golden Nathalie

Podobnie jak ranniki i krokusy, wrzosiec krwisty i jego odmiany określane są jako zwiastuny wiosny. Większość wrzośców kwitnie w kwietniu, choć niektóre kwitną już od marca, a nawet lutego. Wrzośce, podobnie jak wrzos, modrzewnica, różanecznik, azalia, azalia japońska, borówka, żurawina, pieris i kiścień należą do rodziny wrzosowatych. Obejmuje ona około 840 gatunków, z czego 23 występują w Europie. W Polsce naturalnie można spotkać wrzosiec bagienny, m.in. w okolicach linii brzegowej Bałtyku. Wrzośce to rośliny miododajne, wymagające gleby kwaśnej i przepuszczalnej. Nie może być ona ani przesuszona, ani zbyt mokra. Jednym z najpopularniejszych gatunków jest kwitnący już na przedwiośniu wrzosiec krwisty.

Eica carnea Columbia

Erica carnea Isabell

Czym charakteryzuje się wrzosiec krwisty?

Erica carnea, czyli wrzosiec krwisty, nazywany również czerwonym i wiosennym, jest najbardziej rozpowszechnioną w uprawie ogrodowej rośliną ze względu na porę kwitnienia. Pochodzi z górskich obszarów, m.in. z Apeninów i Alp, czemu zawdzięcza swoją wysoką mrozoodporność. Kwitnie nie tylko wcześnie, ale też bardzo obficie. Cieszy się dużą popularnością wśród działkowców i właścicieli przydomowych ogrodów. Wrzosiec wiosenny ma liczne, drobne kwiaty o dzwonkowatym kształcie.

Erica x watsonii Dawn

Jakie są odmiany wrzośców?

Wrzosiec wiosenny ma wiele odmian różniących się m.in. porą kwitnienia i kolorem kwiatów. Popularne w Polsce są odmiany z białymi kwiatami, np. 'Alba',' Isabell' i  'Schneekuppe' oraz z czerwonoróżowymi, np. 'Golden Nathalie'. Barwę delikatnego różu mają kwiaty odmiany 'Columbia'. Wśród wrzośców w Polsce dużą popularnością cieszy się również wrzosiec darlejski, rozpierzchły i mackaiana. Ciekawe są również gatunki kwitnące w lecie, które utrzymują piękne kwiaty aż do jesieni, np.: wrzosiec szary, bagienny i Watsona. Jednym z najwyższych,  osiągający  40 cm wysokości jest wrzosiec darlejski odmiana ‘Kramer’s Rote’.

Erica tetralix Alba

Wróć do bloga