Wrzosowce a wrzosowate - z czego wynika różnica w nazewnictwie?

wrzosowate

Wśród miłośników ogrodnictwa często pojawia się pytanie o różnice pomiędzy wrzosowcami a wrzosowatymi. Choć nazwy tych dwóch grup roślin brzmią podobnie, istnieją istotne różnice, zarówno pod względem klasyfikacji naukowej, jak i cech morfologicznych czy wymagań uprawowych. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć te różnice oraz przedstawić najważniejsze informacje dotyczące przedstawicieli tych dwóch grup.

Jakie są różnice w klasyfikacji naukowej wrzosowców i wrzosowatych?

Jeżeli chodzi o klasyfikację naukową, wrzosowce (Ericales) to rząd roślin, podczas gdy wrzosowate (Ericaceae) to cała rodzina roślin obejmująca wiele różnorodnych rodzajów i gatunków, w tym także wrzosy, wrzośce, wrzośce, bażyny, różaneczniki, modrzewnice, mącznice oraz mnóstwo innych. Wrzosowce obejmują znacznie więcej rodzajów roślin. Do tego rzędu roślin okrytonasiennych, obejmującego ponad 8000 gatunków, które występują na całym świecie, zalicza się głównie drzewa, krzewy i byliny, które rosną w różnych środowiskach – od lasów tropikalnych po tundrę. Wrzosowate to rodzina roślin należąca do rzędu wrzosowców, obejmująca około 4000 gatunków. Są to głównie krzewy i niewielkie drzewa, które rosną na obszarach o klimacie umiarkowanym, zwłaszcza na półkuli północnej.

Czym charakteryzują się rośliny wrzosowate?

Rośliny z rodziny wrzosowatych charakteryzują się przede wszystkim obecnością kwiatów o dzwonkowatym kształcie oraz liści o równoległym układzie żyłek. Wiele gatunków wrzosowatych jest zimozielonych, co oznacza, że nie tracą liści w okresie zimowym. Podsumowując, główna różnica między wrzosowcami a wrzosowatymi polega na tym, że pierwsze pojęcie odnosi się do rzędu roślin okrytonasiennych, obejmującego wiele rodzin, podczas gdy drugie dotyczy jednej z tych rodzin – wrzosowatych. Wrzosowate są więc jedną z grup roślin należących do rzędu wrzosowców.

Wróć do bloga