Jak dbać o azalię w ogrodzie?

azalia

Azalie to efektowne kwiaty należące do rodziny wrzosowatych. Wyróżnia je różnorodność odmian i szeroki wybór barw. Występują m.in. w kolorze białym, żółtym, różowym i czerwonym. Są atrakcyjną ozdobą ogrodów, jednak pomimo ich wysokiej wytrzymałości, nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji i ochronie. Stosowanie kilku zasad zapewni im prawidłowy rozwój i atrakcyjny wygląd.

Jak pielęgnować azalie?

Azalie nie tolerują nadmiaru wilgoci, który przyczynia się do obumierania systemu korzeniowego. Jednocześnie należy pamiętać, że bardzo nie lubię suchego podłoża. Nie wymagają przycinania, jednak należy regularnie usuwać dotknięte chorobami i uszkodzone pędy. Wyłamywanie przekwitniętych kwiatów azalii wielkokwiatowych pozytywnie wpływa na ich kwitnienie. Do nawożenia stosuje się środki przeznaczone dla roślin kwaśnolubnych. Nie można jednak przekraczać zalecanej przez producenta ilości, by nie zasolić podłoża, czego rośliny bardzo nie lubią. Od połowy lipca lepiej unikać nawozów mających wysoką zawartość azotu.

Jakich zabiegów ochronnych potrzebują azalie?

Najpopularniejszym szkodnikiem, który pojawia się na azaliach jest opuchlak truskawkowiec. Jest to rodzaj chrząszcza, który wygryza na liściach wżery, prowadzące do ograniczenia oddychania rośliny. W szczególności groźne są jego larwy, ponieważ uszkadzają korzenie, które stają się bardziej podatne na infekcje. Szkodnik zazwyczaj pojawia się z końcem maja. Po odnotowaniu jego obecności, azalię trzeba opryskiwać co 7 do 10 dni preparatem do zwalczania stonki ziemniaczanej lub produktem Decis albo Fastac. Najczęstsza choroba, która dotyka azalie to mączniak prawdziwy azalii. Objawia się ona białym nalotem, zazwyczaj w okresie letnim. Aby jej zapobiegać, należy usuwać wszystkie opadające liście i opryskiwać roślinę preparatem biologicznym Biosept 33 SL lub produktami: Nimrod 250 EC, Discus 500 WG lub Score 250 EC.

Wróć do bloga