Dlaczego różaneczniki to częsty wybór do ogrodu?

różanecznik

Różaneczniki to rośliny należące do rodziny wrzosowatych. Ze względu na swoje walory, są coraz częściej spotykane w polskich ogrodach. Różanecznik to piękny, efektowny krzew, który może pochwalić się bogactwem kształtów i kolorów kwiatów. Wizualne walory sprawiają, że różanecznik stał się jednym z ulubionych wyborów ogrodników. Ponadto dzięki zimozielonym liściom, zdobi ogród przez cały rok.

Jakie są popularne odmiany różaneczników?

Jednym z powodów popularności różaneczników w ogrodach jest ich ogromna różnorodność. Istnieje około 1000 gatunków różaneczników na świecie, a hodowcy stale pracują nad nowymi odmianami. Dzięki temu każdy ogrodnik może wybrać różanecznik dopasowany do swojego gustu oraz potrzeb swojego ogrodu. Różaneczniki mogą przyjmować postać niewielkich krzewów lub dużych drzew, a ich kwiaty występują prawie we wszystkich kolorach tęczy. Niektóre odmiany, np. różanecznik katawbijski osiągają nawet 3 metry wysokości. Inne popularne odmiany to m.in. różanecznik drzewiasty, lapoński, czerwieniejący, wielokwiatowy i drobnokwiatowy. Często wybieranym przez ogrodników krzewem jest różanecznik dahurski, który świetnie znosi mrozy, a ponadto bardzo obficie kwitnie.

Czym charakteryzują się kwiaty różanecznik?

Kwiaty różaneczników to jedna z głównych atrakcji tych roślin − są duże, efektowne, o pięknych barwach i różnorodnych formach. W zależności od odmiany można spotkać się z kwiatami jednobarwnymi, dwubarwnymi, a nawet wielokolorowymi. Wśród różaneczników są także odmiany o półpełnych i pełnych kwiatach oraz o różnych kształtach płatków. Z kolei odmiany karłowate charakteryzują się uroczymi, małymi kwiatami. Kwitnienie różaneczników przypada na okres od kwietnia do czerwca. Należy pamiętać o zapewnieniu im kwaśnego podłoża, przepuszczalnej gleby i ściółce.

Wróć do bloga